Rajongásomat a téma iránt mi sem mutatja jobban, hogy a főiskolai szakdolgozatomat is ebben a témában írtam. Elő is vettem és leporoltam eme irományomat, hogy felidézzem a korábban felkutatott forrásimat a karácsonyi vásárokról.
Az első Christkindlmarkt-ok, vagyis Jézuskavásárok a 18. század végén, illetve a 19. század elején Németországban jelentek meg, ezeket a vásárokat városok közepén állították fel, s karácsonyi díszbe öltöztették. A környékbeli kézműves mesterek saját portékáikat árulták. Megtalálható volt édesség, kis fa játékok. A vásári forgatag és az ünnepi készülődés ekkor vált az adventi időszak fontos momentumává. Berlinben ekkor már komolyabb vásárokat rendeztek, jelezve, hogy a gyermekek kerültek az ünnep középpontjába, s megajándékozásuk is beépült az ünnepi szokásokba. A vásárokat eleinte csak ünnepnapok előtt nyitották meg, s december 24-én volt a fő attrakció.
A 19. századra ezek a vásárok sokkal nagyobbak lettek, s sokuk már december elején megnyitotta kapuit. A karácsony alkalmat adott a kereskedőknek, hogy kiszórják a nyakukon maradt árukészleteiket, s alkalmi kiárusításokat rendeztek, rendkívül alacsony áraikkal.
A 19. század végére a karácsonyi ajándékozás olyan nagy méreteket öltött, hogy kinőtte a vásárokat, s az ajándékbeszerzés célpontja áthelyeződött a nagy üzletházakba. A vásárok eleinte csak a szegényebb réteg számára nyújtottak lehetőséget a vásárlásra, a tehetősebbek csak a hangulatáért, és a szórakozási lehetőségekért látogatták.
Mára ezek a vásárok újra felértékelődtek, egyedi ajándékkínálatuknak köszönhetően. Manapság minden nagyváros megrendezi a saját vásárát a feldíszített főtéren, és a forralt bor és mézeskalács illattal idézi fel a régmúlt karácsony varázsát.